DHI & DHI-DR

  /    /  DHI & DHI-DR

‘DHI’, ‘Direct Hair Transplantation’ (Doğrudan Saç Ekimi) ifadesinin kısaltmasıdır ve uluslararası bir saç nakli şirketinin marka adıdır. DHI, bir yöntemin adı değil, bir marka adıdır. Ancak, Türkiye’de ‘implanter kalem tekniği’ yerine yanlış olarak kullanılmaktadır.

Geleneksel olarak saç ekimi cerrahisinde greft yerleştirilmesi iki aşamada yapılır; alıcı bölgesi kesileri açmak ve forseps ile greft yerleştirilmesi. Bu yöntemde, alıcı alanındaki küçük kesiler özel bıçaklar kullanılarak yapılır ve daha sonra cımbız gibi görünen forseps adı verilen bir alet kullanılarak yerleştirme manuel olarak yapılır.

İmplanter kalem tekniği ile, greftler ilk önce geniş bir iğne benzeri uca sahip kalem benzeri bir alete yerleştirilir. Cihaz daha sonra küçük bir kesi yapmak için cilt yüzeyine itilir. Daha sonra greft cilde itilir. İmplant kullanırken, geleneksel yöntemle yapılan iki aşamalı greft yerleşimi bir kerede yapılır.

Türkiye’deki bazı saç ekimi klinikleri aldatma ve pazarlama amaçlı olarak, hastalara FUE ve DHI’yı karşılaştırarak DHI’nın üstün bir teknik olduğunu anlatmaktadırlar. FUE foliküler ünite eksizyonunun kısaltmasıdır ve bir donör greft toplama yöntemidir. FUE’ye alternatif, bir deri şerit eksizyonu yoluyla greft toplama olan FUT’dur. Klinikler FUE ve DHI’yi karşılaştırdıklarında, aynı anda iki yanlış anlamaya neden olmaktadırlar; teknik yerine bir marka adı (DHI) kullanılması (implanter kalem tekniği) ve donör greft toplama tekniğinin (FUE) bir greft yerleştirme tekniği (implanter kalem tekniği) ile karşılaştırılması. Hastalar bu hileli kliniklerin farkında olmalıdır.

Türkiye, uygun fiyatlı saç ekimi konusunda dünyanın merkezidir. Uygun fiyatlı olmasının en önemli nedeni teknisyenlerin cerrahi prosedürler sırasında eğitilmesinden ve kullanılmasından kaynaklanmaktadır ki bu da maliyetleri azaltmaktadır. Türkiye’deki çoğu saç ekimi sadece teknisyenler tarafından yapılmaktadır. Bazı hastalar Türkiye’de saç ekimi için daha nitelikli işgücü almayı tercih ediyorlar, bu da kıdemli bir doktorun cerrahi prosedürlerine katılmasını istedikleri anlamına geliyor. Kanal açılması (alıcı alan insizyonları) saç ekimi prosedürünün tasarımını ve doğallığını belirleyen en kritik kısmıdır. Bu nedenle, kanal açılması, uzman bir doktor katılımının en kritik olacağı kısımdır. İmplanter kalem tekniği kullanıldığında, alıcı bölgesi insizyonları ve yerleştirme aynı anda yapılır. Bu nedenle, geleneksel yöntemle alıcı bölge insizyonları yapmak yerine, bir doktorun implanter kalemleri kullanıldığında tüm implantasyonu yapması çok daha zordur. Özellikle 4000-5000 greft gibi çok yüksek greft sayısı planlanıyorsa, doktorun tüm prosedürü yapması neredeyse imkansızdır. Hastalar, doktorun tüm prosedürü implanter kalemler kullanarak yapacağını iddia eden hileli kliniklerden haberdar olmalıdır.
Dünyadaki en saygın cerrahlar, önceden yapılmış insizyonlar ve forseps yerleştirmeden oluşan geleneksel iki aşamalı yöntemi kullanırlar. Bazı cerrahlar implanter kalemleri tercih eder. Bunların avantaj ve dezavantajlarına ilişkin araştırma ve tartışmalar devam etmekle birlikte, seçilen yöntemin değil cerrahi ekibin becerilerinin prosedürün başarısını belirleyen unsur olduğu açıktır.