FUE Saç Ekimi

  /    /  FUE Saç Ekimi

FUE, foliküler ünit greftlerin tek tek toplanmasıdır. FUE kalitesinin en önemli belirleyicisi, bunu yapan cerrahi ekibin eğitim ve becerileridir.

FUE, son on beş yılda popüler hale gelen bir greft alma tekniğidir. Her foliküler ünite, ‘panç’ adı verilen keskin bir metal boru kullanılarak tek tek izole edilir. Deri yüzeyini geçmek için panç manuel olarak veya elektrikli bir cihaza monte edilerek döndürülebilir; ikincisi daha kolay bir çıkarma sağlar.

Teknik, FUT’ta lineer yara izini önleme ve ‘yara izsiz’ bir eksizyon yöntemi sağlama umuduyla tanıtıldı. Gerçekten de, FUE saç klinikleri tarafından FUT’un aksine yara izsiz bir yöntem olarak tanıtılmaktadır.

Bununla birlikte, greft eksizyon bölgeleri, yakın muayenede beyaz noktalar veya saçsız noktalar olarak görünen küçük yara izleri bırakarak iyileşir. FUE’nin yara izsiz bir teknik olduğu doğru olmasa da, iyi bir teknikle yapıldığında izler saçlı bir kafada görünmez olabilir.

FUE saç ekimi yaparken karşılaşılan temel zorluk, ‘folikül transeksiyon oranı’, FTR adı verilen pançın önemli miktarda saç folikülü hasarını önlemektir. Profesyonel olmayan klinikler tarafından FTR yaygın bir şekilde ihmal edilmesine rağmen, bilimsel toplantılarda çok sıcak bir konudur. Cerrah deneyimsiz olduğunda FTR önemli ölçüde artar; kabul edilebilir bir düzeye indirmek çok pratik gerektirir.
FUE saç ekiminde bir diğer kritik konu da önerilen greft sayılarıdır. Bazı klinikler hastaları çekmek için çok yüksek greft sayıları sunarken, diğerleri daha küçük sayıların daha güvenli olduğuna inanmaktadır. 5000, 6000, 7000 greft sunan kliniklerin çoğu, hastaların gerçek greft sayısını asla tespit edemeyeceğini bilir.

Gerçekte, bitişik foliküler üniteler çıkarılmayacaksa, bilimsel dünya tarafından FUE saç ekiminde 2000 greft yüksek bir sayı olarak kabul edilir. Donör alanı çok iyi olan hastalarda 3000 greft mümkün olabilir ve 4000-5000 greftin çıkarılması neredeyse her zaman güvenli bölgenin ihlali anlamına gelir. FUE kullanılarak çok yüksek greft sayıları çıkarıldığında, greftlerin bir kısmı kalıcı olmayan alanlardan toplanır, bu da bu greftlerin birkaç yıl içinde kaybedileceği anlamına gelir. Bitişik eksizyon bölgeleri, gerçek bir şerit izinden çok daha kötü görünen ve güve yeniğine benzeyen çok sayıda şerit benzeri yara izlerine neden olur.

Donör Saç Ekonomisi

Bir diğer önemli husus da ‘donör saç ekonomisidir’. Çoğu klinik, özellikle genç hastalarda gelecekteki saç dökülmesi sorunlarını düzeltmek için hastanın bazı donör saçlara ihtiyaç duyabileceği gerçeğini ihmal eder. Hastaların sınırlı bilgileri ve mümkün olan en fazla saç elde etme arzusundan yararlanırlar ve çok yüksek greft sayıları sunarlar. Sadece gelirlerini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda hastalarına daha fazla saç veren bir klinik olarak ün kazanırlar.

FUE’de bir başka pazarlama aracı da kliniğin ne kadar küçük panç kullandığıdır. Zımba Panç boyutları her hastanın folikül özelliklerine göre seçilmelidir, hem gereksiz derecede büyük yara izlerini önlemek hem de FTR’yi düşürmek için 0.8 ila 1.0’lık bir panç iç çapı tercih edilebilir. Çok küçük bir panç kullanmak, greft toplamada daha fazla girişim olması nedeniyle çok yüksek bir transeksiyon oranına ve önemli miktarda yara izine neden olur.

Manuel panç kullanmayı tercih eden klinikler, son zamanlarda bunu motorlu pança göre üstün bir yöntem olarak pazarlamaktadır, ancak bugüne kadar hiçbir bilimsel veri bu iddiayı kanıtlayamamıştır.

Tüm bu parametrelerin bilimsel bir yaklaşımla ele alındığından emin olmanın tek yolu, saç cerrahisi alanına adanmış deneyimli ve dürüst bir cerrah seçmektir.