SIK SORULANLAR

  /  SIK SORULANLAR
Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, saç yoğunluğunun kritik bir seviyenin altında olduğu ve kalıcı saç köklerine sahip bir donör alanı olduğu sürece yapılabilecek, saç dökülmesine karşı geliştirilmiş cerrahi çözümdür. Kozmetik olarak tatmin edici ve doğal saç restorasyonu elde etmek için tek çözümdür.

Saç ekimi prosedürü üç adımdan oluşur.

Geft alınması, kanal açılması ve greft yerleştirilmesi.

Adım 1: Greft alınması

Greft alınması aşaması iki teknik kullanılarak yapılabilir. Bunlar foliküler ünite nakli (FUT, şerit yöntemi) ve foliküler ünite eksizyonudur (FUE, tek tek greft alınması).

FUT ve FUE saç ekimi teknikleri değildir, ancak greft alınması için iki tekniktir; operasyonun ikinci ve üçüncü adımları aynıdır. İnternet, iki teknikle ilgili yanlış bilgilerle doludur. Saç ekiminin başarısı, teknikten ziyade cerrahi ekibin becerisine bağlıdır.

Adım 2: Kanal Açılması

Hastanın greftlerinin özelliklerine göre hazırlanan özel yapım önceden kesilmiş bıçaklar kullanılarak yapılır. Bu insizyonlar daha sonra eski zamanlarda kullanılan dairesel delme deliklerinin aksine görünür yara izleri bırakmadan iyileşir.

Bazı cerrahlar ‘implanter kalemler’ adı verilen bir aleti kullanmayı tercih ederler. Bunlar, greftleri daha sonra önceden yapılmış insizyonlara ihtiyaç duymadan greftleri doğrudan yerleştirmek için kullanılan kalem benzeri aletlerdir. Bu yöntem yaygın olarak tercih edilmemektedir. Operasyonun bu kısmı saç dağılımını, yoğunluğunu, yönünü ve açılarını tanımladığı için önemlidir.

Adım 3: Greft Yerleşimi

Son aşama greft yerleştirmesidir. Greftler dikkatle insizyonlara yerleştirilir. Ortalama 4000-6000 saç ekimi seansı 7-9 saat sürer.

Saç ekimi nasıl yapılır?

Saç restorasyon ameliyatı, bireylerin kalıcı saçlarının bulunduğu başın ve yanların arkasında bulunan donör alanından saç toplanması ve daha sonra saçsız olan bir alıcı alana aktarılmasına dayanır.

Saç ekimi sırasında acı hissedilir mi?

Saç ekimi işlemlerinin çoğu lokal anestezi altında yapılır. Bu diş tedavisine benzer. İlk birkaç estetik enjeksiyon hissedilebilir, ancak tüm cerrahi alan prosedürün geri kalanında uyuşur, bu da saç ekiminin çoğunlukla ağrısız bir prosedür olduğu anlamına gelir.

Tedaviyi takip eden ilk birkaç gün içinde ne yapabilirim?

Hastalar, ameliyattan hemen sonra, cerrahlarının oldukça basit olan talimatlarına uymalıdır. Olağandışı bir şey yapılmadığı sürece, prosedürün nihai sonucunu etkilemek için çok fazla şey yapılamaz. Saç ekimi nispeten güvenli prosedürlerdir ve başarı çoğunlukla ameliyat sırasında yapılanlara bağlıdır. Bundan sonra hastanın sonuç üzerinde çok az etkisi vardır.

Bir tedaviyi takiben başımı ne zaman tıraş edebilirim?

Duruma bağlı olarak saç ekiminden 1-2 hafta sonra saç kesimi mümkün olabilir. Bununla birlikte, zararlı olabileceği için bir saç ekiminden sonra jilet tıraşından kaçınılmalıdır.

İlk önce ne zaman hafif bir duş alabilirim?

Kafa genellikle ameliyattan sonraki gün klinikte yıkanır. Duruma bağlı olarak hastaya ameliyattan 1-2 gün sonra duş alması söylenebilir.

Saç ekimi sonrası ne zaman yüzebilirim?

Genel olarak, saç ekiminden sonraki ilk 10-14 gün yüzmeden kaçınılmalıdı

İnsanlar saç ekimi yaptığımı fark edebilecekler mi?

Profesyonelce yapıldığında, saç ekimi yapıldığını söylemek mümkün olmamalıdır. Önceki hastalarımızın hiçbirinin sonuçlarının doğal görünmediğinden şikayet etmediğini söylemekten gurur duyuyoruz.

Ameliyattan sonra hava yolculuğu yapmak mümkün müdür?

Hastalar saç ekimi yaptıktan sonraki gün uçakla yolculuk yapabilirler.

Kaş ekimi nedir? Hem erkekler hem kadınlar yaptırabilir mi?

Kaş ekimi saç ekiminden daha zor bir işlemdir. Saç ekiminde dört değişken: dağılım, yoğunluk, yön ve açıdır; kaş naklinde dikkat edilmesi gereken ekstra bir değişken daha var ve bu ‘saç kıvrımıdır’. Bu ekstra değişken, kaş ekimlerini çok sofistike hale getirir ve bu nedenle dünyada bu alanda uzman olan bir avuç cerrah vardır.

Saç ekimi ameliyatında herhangi bir komplikasyon veya risk var mı?

Pratik olarak, saç ekimi prosedürünün en önemli riski ‘başarısızlıktır’, çünkü yaşamı tehdit eden riskler çok azdır. Saç ekimi başarısızlığı olarak ekilen saçların bir kısmı veya tamamının büyümemesi, donör hasarı oluşması veya tükenmesi ve doğal olmayan bir sonuç elde edilmesi olarak sıralanabilir. Neyse ki, bu risklerin çoğu, deneyimli saç nakli klinikleri tarafından kontrol edilebilir. Bu komplikasyonun sıklığı düşük olmalı ve saç ekimi kliniği bu durumla başa çıkmada etik bir politikaya sahip olmalıdır.

Saç ekimi için yaş sınırı var mı?

Saç ekimi için kesin yaş sınırı yoktur, ancak yaş erkek tipi saç dökülmesinin ilerlemesini tahmin etmenin çok önemli bir belirleyicisidir. Bu nedenle, yaş cerrahi planı değiştirmeli ve yaş ne kadar genç olursa, plan o kadar ihtiyatlı olmalıdır. Genel olarak, önünde uzun bir saç dökülmesi serüveni olacak olan ve saç dökülmesi ilerleyişini tahmin etmenin çok zor olduğu 20 yaşın altındaki bir erkek hastaya saç ekmek yanlış olur.

Saç ekimi yara izi bırakır mı?

Tüm cerrahi prosedürler yara izine neden olur. FUE’nun yara izsiz bir prosedür olduğu ve FUT’un (şerit cerrahisi) önemli yara izine neden olduğu yanlış bir iddiadır. Tek fark, FUE’nun beyaz noktalar olarak görülen küçük nokta izlerini bırakması, FUT ise doğrusal bir iz bırakmasıdır. Saç ameliyatı yapmanın arkasındaki mantık, bu yara izlerini görünmez hale getirebilen saç taşıyan kafa derisinin kamuflaj avantajını kullanmaktır. Saç ekimi cerrahisinde en az yara izi üretiminde dünyanın en iyi saç ekimi kliniklerinden biri olmaktan gurur duyuyoruz.

Saç ekimi ameliyatı sırasında uyanık olacak mıyım?

Saç ekimi tıpkı diş cerrahisi gibi tamamen uyanık olarak yapılır.